Дома Фудбал Лига на шампиони Наполи се жали: Оштетени бевме за пенал!

Наполи се жали: Оштетени бевме за пенал!

Наполи имаше добри моменти на теренот на “Монжуик” против Барселона, но на крајот мораа да се помири со пораз од 3:1 и елиминација од Лигата на шампионите.

Сепак, ако се анализираат двата натпревари, може да се каже дека Барселона заслужено се пласира помеѓу најдобрите осум тимови во Европа. Но, италијанците имаат свои замерки по вчерашниот натпревари.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Наполи при резултат 2:0 успеа да постигне гол за 2:1 и така да ја врати неизвесноста до полувремето. На почетокот на второто полувреме, Виктор Осимен бараше пенал откако контактираше со Кубарси, меѓутоа судијата не се огласи.

Иако Нигериецот беше ударен од младиот дефанзивец на Барселона, судиите одлучија дека контактот не беше доволно силен за да иманајстрога казна. Ова предизвика гнев кај тренерот на Наполи, Франческо Калцона, кој го криеше своето разочарување по завршувањето на мечот.

„Кога ги гледаме снимките од таа ситуација, изгледа како потполно очигледен пенал. Не разбирам зошто на ова ниво не реагираат соодветно од ВАР од сабота. Ако треба, нека ја испитаат ситуацијата подолго, но мора да се донесе правилната одлука. Ова е момент со кој се менува текот на натпреварот,“ изјави Калцона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Еден од најдобрите играчи на Барселона се расплака по елиминацијата 🎥

ПСЖ направи неверојатен пресврт и победи против Барселона во реваншот од четвртфиналето на…