Дома Трансфер зона Напаѓач од Танзанија на мета на премиерлигашите (видео)

Напаѓач од Танзанија на мета на премиерлигашите (видео)

Како што пренесуваат англиските медиуми, Њукасл и Вест Хем се заинтересирани за напаѓачот на Гент, Мбвану Самата.

Овој напаѓач од Танзанија минатата сезона блескаше во дресот на белгискиот клуб и со 25 гола беше најдобатр стрелец во лигата и еден од најзаслуѓните за освоената титула.

Оваа сезона постигна шест гола на 13 настапи за Гент, а постигна гол и против Ливерпул на „Енфилд“.

Скаути на многу европски клубови го следат веќе подолго време, а Вест Хем и Њукасл покажуваат најконкретен интерес и се спремни да испратат понуда во јануари.

Се проценува дека понуда од 10 милиони фунти ќе ги задоли апетитите на белгискиот клуб за да го ослободи напаѓачот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Се сеќавате на Макси Лопез? На 37 години е пред поптпис со нов клуб

Maкси Лопез посебно познат стана со скандалот кој го направи неговата сопруга Ванда Нара к…