Дома Останати Тенис Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако попладнево нешто потешко од очекувањата беше подобар од Холанѓанецот Бокит Ван де Зандшулп со 6:3, 6:2 и 6:4.

Немаше проблеми Шпанецот во првите два сета кои лесно ги освои, но се помачи во последниот и тоа откак опвоеде со 4:0. Холандскиот тенисер се врати во игра откако освои три гема, а имаше и брејк-топка со која можеше да изедначи на 5:5. Сепак кога беше најпотребно Надал повторно го подигна нивото на игра и не дозволи да си направи проблеми.

Пред потенцијалното четвртфинале со Ѓоковиќ Надал сега ќе игра проитив Аугер-Алисиме кој денес го совлада Филип Крајиновиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ивановски поразен, не успеа да се избори за уште едно финале

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Македонскиот најдоба…