Дома Фудбал Останато Модриќ избран за најдобар и од уште еден реномиран сајт – ова се најдобрите пет!

Модриќ избран за најдобар и од уште еден реномиран сајт – ова се најдобрите пет!

0
modric

Хрватскиот капитен Лука Модриќ ја освои наградата за најдобар играч и од реномираниот сајт „Goal“.

„Goal 50“ e награда која се доделува секоја година и ги рангира најдобрите 50 играчи во светот. Најдобрите ги бираат уредниците и новинарите на „Goal“ од 42 земји во светот. Како параметри се земаа формата на играчот, како и успесите со клубот и репрезентацијата.

Модриќ така се наоѓа на првата позиција зад него е Кристиано Роналдо, трет е Мохамед Салах, четврти Килијан Мбапе, додека најдобрата петорка ја затвара Меси.


Следете го Sportski.mk и на


За играчот за врска на Реал Мадрид ова е година од соништата. Ќе потсетиме претходно ги освои наградите за најдобар во Европа од УЕФА, како и од ФИФА, но и беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот во Русија ова лето.

Круна на се би било освојувањето на „Златната топка“ која ја доделува „Франс Фудбал“ за која Модриќ е еден од главните фаворити.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Видео: Арсенал рутински, Адеми и Динамо супериорно!

Арсенал без поголеми проблеми ја анулира предноста на БАТЕ Борисов од првиот меч и со побе…