Дома Фудбал Италија Милан бара од УЕФА да го исфрли од Лигата на Европа?

Милан бара од УЕФА да го исфрли од Лигата на Европа?

0

На Апенините се пишува дека преговорите траат на големо.

Пред Милан е тешка работа откако уште една година ќе остане без Лигата на шампионите.

Не е само тоа удар на репутацијата, туку и финансиитен а клубот, а играњето во Лига Европа е окарактеризирано како проблем.
Управата на клубот во овој момент се наоѓа во преговори со УЕФА за да се откаже од второто по ранг европско натпреварување, пренесува „Кориере дела Сара“.

Причината е финансискиот фер-плеј бидејќи играњето во Европа бара примена на строги прописи кога во прашање се клупските приходи и на „Сан Сиро“ сметаат дека ако не играат во Лигата на Европа би се ослбодиле од тој терет.

УЕФА наводно нема ништо против, па во случај договор да биде постигнат најмногу би профитирал Торино кој место Милан ќе оди во Лигата на Европа.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Поради немирите во Каталонија, „Ел Класико“ ќе се игра на „Сантиаго Бернабеу“!?

Напнатата политичка ситуација во Каталонија е причина за шпанската фудбалска федерација да…