Дома Македонски спорт Мак баскет МЗТ го доби дербито со Блокотехна!

МЗТ го доби дербито со Блокотехна!

Кошаркарите на МЗТ Скопје во интересен натпревар славеа против Блокотехна со 87-73 во дербито на колото од домашното првенство.

Домаќинот со подобра игра во вториот дел стигна до посакуваната победа иако слабо го започна мечот и дозволи гостите да ја добијат првата четвртина убедливо со 27-11.

Во втората металците возвратија и на крајот од третиот дел резултатот беше израмнет. Во последната четвртина МЗТ доминираше со 26-12 и ги израдува своите фанови.

Вејд од Блокотехна беше најефикасен со 26 поени додека кај МЗТ се истакнаа Синовец со 22 и Крафорд со 21 поен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Јани Атанасов доби место во тимот на колото во Хрватска

Maкедонскиот фудбалер Јани Атанасов одигра одлично за Хајдук Сплит во победата од 1:0 прот…