Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонската ПМФЛ е втора во светот во една категорија!

Македонската ПМФЛ е втора во светот во една категорија!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Македонскиот фудбал е далеку од највисокото ниво во Европа, меѓутоа по нешто сме во самиот врв – тренерските смени!

Имено инсутутот за фудбалска опсерваторија или популарниот CIES денес објави дека Македонија е втора во светот по бројот на тренерски смени во ПМФЛ. Пред нас е само Босна и Херцеговина.

Македонија на второто место е со 90.9% тренерски смени. Во бројки од 11 клубови дури десет ги променија тренерите. Единствен кој издржа од почеток до крај на првенството е стратегот на кратовски Силекс, Горзад Михаилов.

Кога ќе погледнеме на спротивната страна на дното најмалку тренерски смени има во Индија, а таму од 12 клуба само еден клуб го сменил тренерот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Баерн и Јувентус спремаат спектакуларна трампа

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Главна трансфер цел на Баерн Минхен на лето ќе биде…