Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонија напредуваше за две места на ФИФА ранг листата

Македонија напредуваше за две места на ФИФА ранг листата

Победата над Летонија и ремито со Израел, придонесе македонската фудбалска репрезентација да се искачи за две места на најновата ФИФА листа.

Македонија сега се наоѓа на 69 позиција, со шест бодови повеќе од минатиот рејтинг, зад Кина, а пред селекцијата на Саудиска Арабија.

Од селекциите пак од нашата група за пласман на ЕП, највисоко рангирана е Полска на 22 место, Австрија е 27, следниот наш ривал Словенија е 58-та позиција.

Има промени и во првите 10. Белгија останува на првото место, но сега Франција е втора пред Бразил. На четвртото место е Англија, па следуваат Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Колумбија и Аргентина.

Фото: ФФМ

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Панчев: Спас за спортот е увоз на раководни структури од странство

Во светот фудбалот речиси секаде е профитабилен спорт, а една од ретките земји во која е д…