Дома Фудбал Англија Лудо: Халанд сам има повеќе голови од половина премиерлигаш, меѓу нив и Челзи!

Лудо: Халанд сам има повеќе голови од половина премиерлигаш, меѓу нив и Челзи!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Eрлинг Халанд денес постигна хет-трик и донесе победа на Манчестер Сити во 20. коло од Премиер лигата и со тоа има повеќе голови од половина премиерлигаш.

На сите им е јасно дека ќе биде најдобар стрелец, веќе има 25 гола. Со таа бројка Халанд е многу блиску и до рекордот на Алан Ширер од 34 гола во една сезона.

Меѓутоа неверојатна е статистиката што Норвежанецот е поефикасен од близу половина лига, а меѓу клубовите е и еден гигант како Челзи.

Помалку голови од Халанд постигнале Астон Вила, Кристал Палас, Нотингем Форест, Вест Хем, Вулверхемптон, Бормут, Евертон и Саутемптон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

„Бомба“ во НБА: Кајри Ирвинг побарал трејд!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ѕвездата на Бруклин …