Дома Фудбал Италија Леонардо Бонучи стави крај на кариерата

Леонардо Бонучи стави крај на кариерата

Италијанскиот фудбалер, Леонардо Бонучи, одлучи да стави крај на активното играње фудбал и да замине во пензија.

Првиот дел од сезоната Бонучи ја мина во Унион Берлин, а вториот во турски Фенербахче.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Бонучи по една сезона во Интер во 2010 година, тој замина од Бари во Јувентус, со кого освои шест последователни титули во лигата помеѓу 2012 и 2017 година.

Сезона 2017/18 ја мина во Милан, а потоа се врати во Јувентус, со кого освои уште две титули во Серија А.

Во Серија А одигра 431 натпревар, а за италијанската репрезентација одигра 121 натпревар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…