Дома Останати Легендарниот Кипчоге го урна сопствениот рекорд во Берлин

Легендарниот Кипчоге го урна сопствениот рекорд во Берлин

Кениецот Елиуд Кипчоге на маратонот во Берлинг го урна сопствениот рекорд откако 42.195 метри истрча за два часа, една минута и девет секунди и тоа е 30 секунди побрзо од неговиот претходен рекорд.


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Од почетокот беше јасно дека Кипчоге ќе има одлично време, додека во завршницата стануваше јасно дека ќе го сруши рекордот, па во тие моменти имаше голема поддршка од публиката.

Зад Кипчоге заврши Марк Корир со време од два часа, пет минути и 58 секунди. Третата позиција му припадна на Таду Абате со два часа, шест минути и 28 секунди.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Нова наградна игра на MOZZART – „Наплати го најголемото промашување“!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Колку пати имате…