Дома Фудбал Ла Лига: Ова се најбрзите фудбалери за оваа сезона!

Ла Лига: Ова се најбрзите фудбалери за оваа сезона!

0

Шпанската лига ги објави резултатите од неодамна завршената сезона.

На Твитер профилот на шпанската Примера се појави список од најбрзите играчи во овој шампионат од сезоната 2018/2019.

Според најновите мерења најголемата брзина која ја развил еден фудбалер во минатата сезона е 33.68 km/h.

Taa брзина ја достигнал фудбалерот на Ваљадолид Кристофер Рамос.

Него го следи Ињаки Вилијамс од Билбао со 33.59 km/h, додека трет е Џони Родригез од Алавес кој успеа да трча со брзина од 33.44 km/h.

Во првите пет се и Амат Ндиаје од Гетафе (33.16 km/h), како и Хозе Моралес од Леванте (33.14 km/h).

Интересно е што на оваа листа нема играчи од најдобрите шпански клубови.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Уругвај – Еквадор: Суарез и дружината ја започнуваат борбата за престижниот трофеј

Во Минеирао доцна во ноќта помеѓу недела и понеделник играат Уругвај – Еквадор. Копа Амери…