Дома Фудбал Лига на шампиони Крос знае која е најголемата предност на Реал пред финалето против Ливерпул

Крос знае која е најголемата предност на Реал пред финалето против Ливерпул

Утре е финалето во Лигата на шампионите. Ливерпул се надева дека ќе го освои седмиот трофеј во ова натпреварување, додека Реал Мадрид го држи рекордот со 13 трофеи.

Пред ова финале, играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Тони Крос (32) зборуваше за клучните елементи за успехот на кралскиот тим оваа сезона. Мадриѓаните ја освоија Ла Лига и сега имаат можност да стигнат до Лигата на шампионите.

Германецот смета дека тренерот Карло Анчелоти и капитенот Карим Бензема одиграле клучна улога. Францускиот напаѓач има 44 гола и 15 асистенции на 45 натпревари во сите натпреварувања. Во Лигата на шампионите Бензема е најдобар стрелец со 15 голови.

„Во финалето на Лигата на шампионите давате сè. Ние сме тука и сакаме да победиме. Искрено, мислам дека Ливерпул е подобар тим од 2018 година. Мислам дека шансите се 50-50%. Во Лигата на шампионите неколку пати сме успеале да излеземе од тешки ситуации и ние во ова натпреварување секогаш имаме голема самодоверба и тоа е нашата најголема предност“.

Потоа го пофали Бензема.

„На Бензема не му беше лесно да стане уште подобар играч од тоа што веќе беше. Го гледав,во овие осум сезони, во неколку улоги на теренот. Одлична ја преземе улогата од Кристијано Роналдо и ја преземе голгетерската улога“, изјави Крос.

Финалето се игра утре во терминот од 21:00 часот во Париз.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Бразилски новинар го критикуваше Жесус: Португеса е поголем клуб од Арсенал!

Бразилскиот напаѓач Габриел Жесус пред неколку дена официјално беше претставен како ново з…