Дома Останати Кошарка Кошаркарската легенда Жарко Паспаљ итно пренесен во болница поради проблеми со срцето

Кошаркарската легенда Жарко Паспаљ итно пренесен во болница поради проблеми со срцето

Кошаркарската легенда Жарко Паспаљ бил итно пренесен во болница и опериран од срце, но добро е што се наоѓа надвор од животна опасност, пренесуваат медиумите во регионот.

Екс-кошаркарот на Партизан кој освои бројни медали со репрезентацијата на Југославија требало да биде гостин на одредена свеченост, меѓутоа во саботата бил примен во болница поради аритмија.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Операцијата врз Паспаљ била направена денеска, а иако е надвор од животна опасност превентивно ќе остане на интезивна нега во наредните неколку денови.

Со репрезентацијата на Југославија Паспаљ беше светски шампион во 1990 година, а трикратен европски во 1989, 1991 и 1995 година. За Паспаљ ова не е прв здравствен проблем бидејќи во 2001 година има два сериозни срцеви удари, додека во 2017 година имал и мозочен удар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Дончиќ понижи противнички кошаркар, па му се изнасмеа 🎥

Лука Дончиќ продолжи со одличните настапи и во изминатата вечер забележа трипл-дабл со кој…