Дома Македонски спорт Кирил Изов го објави списокот за натпреварите со Летонија и Луксембург

Кирил Изов го објави списокот за натпреварите со Летонија и Луксембург

Женската А репрезентација на Македонија ги продолжува европските квалификации за пласман на Светското првенство што ќе се одигра во Австралија и Нов Зеланд 2023 година.

Нашата селекција на 21. Октомври гостува во Рига против Летонија, а на 26. Октомври на домашен терен во Охрид, ја пречекуваме репрезентацијата на Луксембург.

Селекторот, Кирил Изов за квалификациските дуели ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Магдалена Лекоска (Љуботен), Кристина Павловска (Деспина), Верица Колевска (Скопје 2014);

Одбрана: Радица Чонева (Истатов), Павлинка Николовска (Каменица Саса), Катерина Милеска (Деспина), Теодора Јанковска (Деспина), Кристина Петрушевска (Истатов), Елена Панеска (Каменица Саса), Ане Бошеска (Тиверија), Елма Шемсовиќ (Борец);

Среден ред: Сара Коларовска (Скопје), Елена Петровска (Скопје), Ана Димитровска (Каменица Саса), Хава Мустафа (Шкендија), Јана Чубриновска (Деспина), Синдис Положани (Ас Јунајтед), Теодора Ѓорѓиевска (Борец), Христина Јошевска (Каменица Саса);

Напад: Улза Максути (Ас Јунајтед), Афродита Салихи (Шкендија), Александра Марковска (Скопје), Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Гентјана Рочи (Купс, Финска);

Македонската селекција е во групата „Д“ со Англија, Австрија, Северна Ирска, Луксембург и Летонија.

Фото: ФФМ

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Анчелоти: Нашата цел е да играме финале во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анечелоти зборуваше на пресконференција пред утешниот меч с…