Дома Фудбал Останато Кинези ќе градат спектакуларен стадион 100 милиони евра во Хрватска (ФОТО)

Кинези ќе градат спектакуларен стадион 100 милиони евра во Хрватска (ФОТО)

0

Кинезите во Хрватска сакаат да изградат уште еден стадион овој пат во Горица.

Градоначалникот на Горица, Дражен Баришиќ, претседателот на ХНК Горица и членовот на извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Хрватска Ненад Чрнко започнаа изградба на спекаткуларен стадион.

Проектот е веќе испратен. Планирано е стадионот да има капацитет од 35.000 седишта од кои основниот дел би имал 19.600, а за поголемите натпревари би се отварало уште место за 15.400 гледчаи.

Стадионот би имал и 400 паркинг места со гаража, цената наводно може да достигне и до 105 милиони евра.

Горица потребите на стадионот ќе направи комплекс со академија, хотел и трговски центар. Првобитниот план е првиот натпревар на овој спектакуларен стадион да биде одигра на 15-ти октомври 2023 година.

Стадионот ќе го гради кинеската компанија „Z-Run WelTon Industry“.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Албанците на отварањето на новиот стадион направија кикс и ја „избањаа“ публиката (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Албанија вчера го одигра првиот официјален натпревар на новиот стадион…