Дома Фудбал Репрезентации Катарците лажат за посетеноста на стадионите?

Катарците лажат за посетеноста на стадионите?

Денес е веќе трет ден од Мундијалот во Катар, домаќинот тврди дека се е во најдобар ред и дека трибините се полни, но изгледа дека не е баш така.

Холандија вчера го победи Сенегал со два гола во финишот, натпреварот се играше во Доха на стадионот „Ал Тумама“ кој има капацитет од 40.000 гледачи. Официјалниот спикер на натпреварот соопшти дека на трибините имало дури 41.721 гледачи, меѓутоа изгледа не е така.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Од овој натпревар беа објавени слики по натпреварот на кои може да се видат голем број празни места, па така не е можно да имало повеќе од дозволениот капацитет.

Исто така, „Марка“ објави видео на кое може да се види дека по почетокот на натпреварот вратите на стадионот биле отворени и можело да се влезе и без билет.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Селекторот на Франција се огласи за допинг скандалот со Погба

Селекторот на француската репрезентација, Дидие Дешамп се огласи за скандалот со Пол Погба…