Дома Фудбал Останато Како Клатенбург ги изгубил нервите поради Мурињо: Фрлив со копачка кон него, остана зачуден

Како Клатенбург ги изгубил нервите поради Мурињо: Фрлив со копачка кон него, остана зачуден

Марк Клатенбург своевремено важеше за еден од најдобрите судии во Европа, тој објави своја автобиографија, а во еден дел зборува за ситуација која ја имал со Жозе Мурињо.

Инцидентот се случил во јануари 2017 година кога Манчестер Јунајтед одиграл 1:1 против Стоук. По крајот на натпреварот, Мурињо влегол во соблекувалната на Клатенбург и се жалел за недосуден пенал.

Тогаш Клатенбург многу се изнервирал, па дури и фрлил со копачка кон Португалецот.

„Влезе во соблекувалната и не престануваше да зборува. Му реков: Замолчи човеку! Не престана, ја земав копачката и фрлил во ѕидот до него: Излегувај веднаш од мојата соба! Му се развиквав. Можев да забележам дека остана зачуден затоа што навистина ги изгубив нервите. Не знаеше што да ми каже по тој момент“.

И денес тврди дека одлуката му била исправна и се било само психолошка игра од Мурињо.

„На снимките убаво може да се види дека нема пенал, одлуката 100% беше исправна. Кога си легнав таа вечер си помислив – доста ми е, не можам повеќе да се замарам со вакви идиоти“, раскажува Клатенбург.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Фудбалерите на Барселона со насмевки го пречекаа Барухан 📸

После вчерашниот пораз од Рајо Ваљекано Барселона го отпушти Роналд Куман, а денес како пр…