Дома Фудбал Англија И Солскјер за скандалот „Црн Петок“: Тоа е најлошата насловна која сум ја видел

И Солскјер за скандалот „Црн Петок“: Тоа е најлошата насловна која сум ја видел

Тренерот на Манчестер Јунајтед Оле Гунар Солскјер на денешната прес-конференција пред градското дерби против Манчестер зборуваше и за скандалот со насловната страна на „Кориере дело Спорт“.

„Кориере дело Спорт“ во вчерашното издание го најави денешното дерби помеѓу Рома и Интер со тоа што на насловната страна ги стави Ромелу Лукаку и Крис Смолинг со натпис „Црн Петок“.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Таа насловна страна крена голема прашина во фудбалскиот свет, а Солскјер како и поголемиот дел јасно ја осуди.

„Насловната на „Кориере дело Спорт“? Тоа е најлошата насловна страна која некогаш сум ја видел. Со Крис сме во контакт и добро знае дека сум на негова страна и дека ја има мојата поддршка. Исто е и со Ромелу. Не се разбирам многу во новинарството, но спроед мене таа насловна мораше да биде повлечена и весникот ако ништо друго барем да се извини“, изјави Солскјер.

Денес претходно со објаснување на насловната страна излезе и главниот уредник на „Кориере дело Спорт“, Иван Занзони. Тој не се извини, дури и се закани со тужби – повеќе за ова тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Флоријан Вирц играч на сезоната во Бундеслигата

Ѕвездата на Баер Леверкузен, Флоријан Вирц, е прогласен за најдобар играч во Бундес-лигата…