Дома Останати „Има ли некој посилен?!“ – Хрватска атлетичарка освои злато на ЕП и збесна! 🎥

„Има ли некој посилен?!“ – Хрватска атлетичарка освои злато на ЕП и збесна! 🎥

Најдобрата хрватска атлетичарка Сандра Елкашевиќ го освои златниот медал на Европското првенство во атлетика во Рим и веќе седмиот последователен златен медал на ЕП во фрлање диск, по што реагираше многу емотивно.

Хрватската атлетичарка така ја продолжи својата доминација на Стариот континент, со што влезе во историјата како прва спортистка која освоила седум последователни европски златни медали во истата дисциплина.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Ниту една друга спортистка нема повеќе од четири европски златни медали во една дисциплина.

Елкашевиќ победата во Рим ја доживеа многу емотивно. По последната серија, таа не ги криеше солзите и гласно извика кон камерата: „Седум пати! Има ли некој посилен?“

Елкашевиќ ја започна својата неверојатна серија уште во 2010 година во Барселона, по што следуваше злато во 2012 година во Хелсинки, 2014 година во Цирих, 2016 година во Амстердам, 2018 година во Берлин, додека поради пандемијата на коронавирус мораше да чека четири години за шестата титула. , победувајќи во Минхен. Во Рим само ја продолжи одличната серија.

Да потсетиме, Сандра има и две олимписки злата (2012, 2016), и пет медали од светските првенства, од кои две злата (2013, 2017).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Надал се пласира во финале после две години

Рафаел Надал се квалификуваше за неговото 131. финале на АТП турнејата и прво по Ролан Гар…