Дома Останати Тенис Изненадување: Ѓоковиќ елиминиран во Монте Карло!

Изненадување: Ѓоковиќ елиминиран во Монте Карло!

На големо изненадување Новак Ѓоиковиќ го заврши настапот во Монте Карло откак осо 0:2 во сетови беше елиминиран од Даниел Еванс 4-6 и 5-7.

За Британецот ова е најголема победа во кариерата, а секако големо разочарување за Ѓоковиќ кој играше под неговото ниво и направи голем број грешки.

На стартот од првиот сет Еванс направи два брејка и поведе со 0:3, а Ѓоковиќ до осмиот гем се врати во игра (4:4), потоа Британецот направи нов брејк и го освои првиот сет со 6:4.

Во вториот сет Новак водеше со 3:0, но Еванс возврати и го доби тој сет со 7:5.

Еванс во четвртфиналето ќе игра со Давид Гофан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Корона мерките не дозволија Амстердам да го види македонскиот навивачки дух

Стефан Даскалов за Спортски од Амстердам Од пред два дена македонската репрезентација е во…