Дома Македонски спорт Мак ракомет ЕХФ ги потврди промените: Македонија од идната сезона тешко ќе има два претставника во ЛШ!

ЕХФ ги потврди промените: Македонија од идната сезона тешко ќе има два претставника во ЛШ!

Благодарение на двете европски титули на Вардар во последните три години Македонија во клупскиот ракомет се наоѓа на третата позиција во Европа.

Од идната сезона во најсилното клупско ракометно натпреварување ќе има промени. Имено, сигурно место во Лигата на шампионите ќе имаат првите девет земји: Франција, Германија, Македонија, Унгарија, Шпанија, Полска, Данска, Хрватска и Португалија. Десеттиот тим ќе дојде од земјата со најдобар рејтинг во последните три сезони во еден ранг пониското натпреварување, односно ЕХФ купот или во ндината Европска лига.

Преостанатите шест позиции ќе се пополната со екипи кои ќе добијат покани од ЕХФ. Според тоа Македонија во некоја сезона може да добие и дополнително место.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Видео: Историска ноќ за Аталанта, Мурињо не е тоа што беше

Аталанта запиша историски триумф над Валенсија (4:1) во првиот осминафинален дуел во ЛШ. М…