Дома Трансфер зона Еве ги деталите и за Пјаниќ: Познато колку ќе заработува во Барса, има и откупна клазула

Еве ги деталите и за Пјаниќ: Познато колку ќе заработува во Барса, има и откупна клазула

Сагата околу Миралем Пјаниќ конечно денес се заврши.

Во претходните месеци бројни европски медиуми го поврзуваа Пјаниќ со разни европски клубови, но тој на крајот заврши во Барселона. Пјаниќ потпиша четиригодишен договор со Каталонците и на годишно ниво ќе заработува осум милиони евра, во договорот ќе има клазула од 400 милиони евра.

Во Барселона се убедени дека направиле добра зделка, па на својата официјална страна го пофалија босанскиот репрезентативец.

„Пјаниќ играл на секоја позиција во средниот ред, знае одлично да се приклучи во нападите и феноменално извесува слободни удари. Многу често знае и да постигнува голови. Освен тоа, неговите технички квалити, визија и пожртвуваност го прават еден од најдобрите играчи за врска во денешниот фудбал“, стои во описот на Барселона за Пјаниќ.

Деталите за Артур – тука.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Се сеќавате на Макси Лопез? На 37 години е пред поптпис со нов клуб

Maкси Лопез посебно познат стана со скандалот кој го направи неговата сопруга Ванда Нара к…