Дома Фудбал Англија До каде ќе оди црната низа!? – Вакво нешто на Арсенал не му се случило 93 години!

До каде ќе оди црната низа!? – Вакво нешто на Арсенал не му се случило 93 години!

0
wenger

Арсен Венгер како што одминува сезоната е се под поголем притисок и јасно е дека единствениот негов спас е трофејот во Лигата на Европа.

Со новиот пораз во Премиер лигата од екипата на Њукасл Арсенал собори неколку негативни рекорди.

Њукасл ја запиша првата победа против Арсенал на свој терен после 13 години, а тимот на Венгер го запиша и петтиот пораз на гостински терен во низа – такво нешто не се случило уште од 1984 години.

Но, не е само тоа „топчиите“ срушија и „достигнување“ од далечната 1925 година (пред 93 години). Тогаш Арсенал ги изгуби сите пет натпревари на гостински терен во новата година, исто што му се случи на Венгер оваа 2018.


Следете го Sportski.mk и на


Како што споменавме спасот за Венгер е Лигата на Европа, но таму ги чека полуфиналето и шпански Атлетико Мадрид.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Meдиумите го „преселија“ кога Зидан се врати, а тој сега открива каква порака добил од францускиот тренер

Откако Зидан се врати во Реал медиумите во Мадрид ги истакнаа Герет Бејл и Дани Себаљос ка…