Дома Останати Кошарка Доминација на Јокиќ. Погледнете ја чудесната партија на српскиот центар

Доминација на Јокиќ. Погледнете ја чудесната партија на српскиот центар

НИКОЛА ЈОКИЌ доминираше под кошевите на натпреварот во кој неговиот Денвер Нагетс ги победи Голден Стејт со 119:103.

Српскиот центар забележа трипл-дабл учинок на сите три средби по Ол-стар натпреварот, достигнувајќи го својот 18-ти таков учинок во сезоната и 122-ри во редовните натпревари. Овој трипл-дабл имаше посебно значење.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Јокиќ го заврши натпреварот со 32 поени, 16 скока и 16 асистенции во седмата последователна победа на Нагетс против Голден Стејт и 10-та во последните 11 натпревари.

Тоа беше негов трет трипл-дабл во кариерата со учинок од 30+ поени и 15+ скокови и асистенции и со тоа го надмина легендарниот Вилт Чембрлен.

Само Оскар Робертсон постигнал повеќе вакви ефекти од Јокиќ низ историјата на НБА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Кошаркарите на Далас натпис на српски јазик испратија провокација до Јокиќ 🎥

Лука Дончиќ игра уште една одлична сезона во дресот на Далас Маверикс, а како што стојат р…