Дома Македонски спорт Мак фудбал Договорено формирање на регионална лига во младинска конкуренција

Договорено формирање на регионална лига во младинска конкуренција


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Преставници на седум фудбалски сојузи од Југоисточна Европа, вчера во Загреб, разговарале за формирање на младинска лига во машка и женска конкуренција.

Во Загреб позитивно по овој предлог се изјасниле преставниците на Фудбалските сојузи на Македонија, Хрватска, Србија, БиХ, Црна Гора, Словенија и Унгарија.

Во име на Фудбалската федерација на Македонија на состанокот во Загреб биле присутни, Зоран Стратев, координаторот за младински категории во ФФМ и Ѓоре Јовановски, претседателот на тренерската комисија во ФФМ.

Присутните се согласиле дека територијата на која живеат околу 30 милиони луѓе има голем развоен потенцијал, а исто така биле договорени неколку клучни параметри за новото натпреварување, кое добило зелено светло и од УЕФА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Македонија од трет шешир ќе ги добие противниците во Лигата на нации

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Фудбалската репрезент…