Дома Фудбал Останато Диего Форлан е главниот „виновник“ што секое соблекување на дрес се казнува со жолт картон 🎥

Диего Форлан е главниот „виновник“ што секое соблекување на дрес се казнува со жолт картон 🎥

Познатиот уругвајски напаѓач Диего Форлан е главниот виновник што денес секое соблекување на дрес се казнува со жолт картон.

Имено, поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед практично ја „примора“ ФИФА да ги промени правилата и да казни со жолт картон играч кој ќе го соблече дресот при прослава на гол.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Во 2002 година „црвените ѓаволи“ на „Олд Трафорд“ му гостуваа на тимот на Саутемптон и славеа вредна победа со резултат 2:1.

Херој во тој натпревар беше токму Форлан, кој во 85. минута од натпреварот погоди по асистенција на Хуан Карлос Верон и му донесе три бода на клубот од „Олд Трафорд“.

За Форлан, кој влезе во игра само шест минути порано, овој гол му значеше многу и затоа при прославата на голот во еуфорија го соблече дресот. Но, потоа настана проблем бидејќи не го облече веднаш и скоро цела минута играше без дрес.

По таквиот негов потег ФИФА одлучи секое соблекување на дрес да се санкционира.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…