Дома Фудбал Италија Де Лаурентис: Јувентус е господар на Италија, нив секогаш им се помага

Де Лаурентис: Јувентус е господар на Италија, нив секогаш им се помага

Јувентус вчера вечер стигна до нов трофеј во италијанската Серија А, кое за „старата дама“ беше осмо Скудето во низа, Наполи одигра уште една сезона во која заврши на втората позиција.

Претседателот на Наполи како и неколку пати претходно уште еднаш го обвини Јувентус дека добива помош „од страна“.

„Навивачите секогаш сакаат да го победиме Јувентус. Меѓутоа тоа е тешко, тие се господари на Италија и на нив секогаш им се помага“, изјави Де Лаурентис.

Потоа Де Лаурентис зборуваше и за ситуацијата до продажба на влезници.

„Тие продаваат 35.000 карти за Ајакс и заработуваат пет милиони евра, ние продаваме 40.000 и заработуваме два милиони. Ние немаме иста приорда како Јувентус и градот на Неапол нема средства какви што има Торино. За одредени работи потребно е да имате храброст и знаење. Ги ценам навивачите, но не го делам мислењето со нив. Тие бие се задолжиле за да ги доведеме Икарди и Меси“, објасни Де Лаурентис.

На Наполи до крајот на првенството му остана да одигра уште еден натпревар за оваа сезона, против Болоња на гостински терен.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Вонредна ситуација за „Ел Класико“: Над 3.000 полицајци и специјалци ќе го обезбедуваат мечот

Првото „Ел Класико“ оваа сезона беше одложен поради протестите во Барселона, па конечно на…