Дома Фудбал Италија Детали за скандалот во Италија: Јувентус повторно ризикува преселба во Серија Б?

Детали за скандалот во Италија: Јувентус повторно ризикува преселба во Серија Б?

Oд вчера главна тема во Италија е скандалот во кој финансиската полиција влезе во канцелариите на Јувентус. Се истражуваат неправилности на италијанскиот гигант во последните години.

Според последните информации од Италија проблематични се дури 42 трансфери. Најпозната е зделката со Барселона во која клубовите ги разменија Миралем Пјаниќ и Артур Мело. Сомневањата се дека се поставен нереални вредности кои помогнале Јувентус да ги израмни сметките.

Се шпекулира и дека под лупа е еконоската соработка со Роналдо. Главните осомничени се претседателот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед, како и спортскиот директор Фабио Партичи кој сега е во Тотенхем.

„Старата дама“ ризикува парична глоба, одземање бодови па дури и преселба во Серија Б доколку истрагата покаже дека „старата дама“ стигнала до лиценца за настап во првенството со помош на „штелувањето“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Големи инциденти на дебито на Васоски во Сарајево 🎥

Александар Васоски имаше успешно интернационално тренерско деби откако Сарајево убедливо с…