Дома Фудбал Англија Дали изборот за фудбалер на годината во Англија е изненадувачки?

Дали изборот за фудбалер на годината во Англија е изненадувачки?

Mладиот фудбалер на Арсенал, Бакајо Сака е прогласен за најдобар англиски играч во 2022 година.

Сака во изборот за оваа награда ги победи Хари Кејн од Тотенхем и Даклан Рајс од Вест Хем. Играчот кој неодамна наполни 21 година сезонава е еден од предводниците на Арсенал со еден гол и четири асистенции.

Сепак и покрај таквиот учинок за многумина изборот на Сака е изненадување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Мајсторија каква ретко се гледа: Ова е најубавиот гол во Лигата на нации🎥

19-годишниот словенски репрезентативец Бенџамин Шешко уште еднаш покажа дека е еден од нај…