Дома Фудбал Репрезентации Далиќ за одлуката на Манџукиќ: Заминува во голем стил

Далиќ за одлуката на Манџукиќ: Заминува во голем стил

0
dalic

Изненадувачка вест стигна од репрезентацијата на Хрватска – Марио Манџукиќ после 11 години играње за националниот тим одлучи емотивно да се прости од дресот на репрезентацијата.

32 годишниот напаѓач својот последен натпревар во дресот на Хрватска го одигра во финалето на Светското првенство против Франција. За 11 години играње за Хрватска, Манџукиќ запиша 89 настапи и постигна 33 погодоци.

После напуштањето на Манџукиќ во јавноста се огласи селекторот на Хрватска, Златко Далиќ.

„Кога Марио ме повик и ме извести за својата одлука, секако дека ми е жал што нема да игра за репрезентацијата, но апсолутно ја разбирам и почитувам неговата одлука“.


Следете го Sportski.mk и на


„Се прости во голем стил, со три гола во елиминационата фаза на Светското првенство и среброто кое е најголем успех во историјата на хрватскиот фудбал“, изјави Далиќ.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

„Да се игра фудбал е едноставно, но да се игра едноставен фудбал е најтешкото нешто на светот“ (ВИДЕО)

Ајакс се врати на европската сцена во голем стил. Освен што се борат за титулата во Холанд…