Дома Трансфер зона Давид Нерес си заминува од Шахтјор без одиграна минута во украинскиот клуб

Давид Нерес си заминува од Шахтјор без одиграна минута во украинскиот клуб


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Давид Нерес си заминува од Шахтјор Доњеск.

Украинската лига е завршена и нема да продолжи, а сите странски играчи добија „зелено светло“ да преговараат со други клубови. Давид Нерес се договорил со Бенфика и со португалскиот клуб ќе потпише договор до 2027 година. Бенфика на Шахтјор за неговите услуги ќе плати 10 милиони евра.

Нерес не стигна ниту да дебитира за Шахтјор кој го доведе во јанаури од Ајакс за 12 милиони евра. Пред продолжувањето на украинското првенство започна инвазијата на Русија и не беше можно да се игра фудбал во таква состојба.

Претходно Нерес настапуваше пет сезони во дресот на Ајакс, одигра 180 натпревари, постигна 47 голови и подели 41 асистенција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Милан благодарение на Пулишиќ ја носи идната ѕвезда на светскиот фудбал

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Италијанскиот гигант …