Дома Останати Кошарка Голден Стејт може и без тренер! – Тренерот работата им ја препушти на играчите (Видео)

Голден Стејт може и без тренер! – Тренерот работата им ја препушти на играчите (Видео)

0
state

Стив Кер, тренерот на Голден Стејт на сред натпревар против Феникс Санс сфати дека нема што повеќе да ги научи играчите на актуелниот НБА шампион.

Во текот на еден тајм-аут, Кер го повика Андреа Игодала му го предаде фломастерот и рамката на која се цртаат акциите и се тргна на страна. Ваквата замена се исплатеше бидејќи на крајот Вориорсите го совладаа Феникс со дури 46 поени разлика (129:83).

Кер после натпреварот го објасни својот потег.

„Им кажавам дека ова е нивни тим, а не на теренерот или претседателот. Да, јас сум тренер да ги водам, но не и да ги контролирам. Со оглед на тоа колку добро играат, имаат право да го најдат својот пат. Мислам дека ова беше добра одлука, бидејќи откако им го препуштив тимот одлично комуницираа и направија навистина добро акции“.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Ветеранот Пол Гасол изгледаше како мало дете: Страшно забивање на Лука Дончиќ! (ВИДЕО)

Словенецот Лука Дончиќ одново одигра одличен натпревар Далас, иако неговиот тим претрпе по…