Дома Фудбал Гвардиола жестоко му одговори на Рој Кин кој изјави дека Халанд е играч за во четврта лига

Гвардиола жестоко му одговори на Рој Кин кој изјави дека Халанд е играч за во четврта лига

Напаѓачот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд не е во добра форма. Норвежанецот одигра шест натпревари оваа сезона во Премиер лигата против екипи од Топ 5, а успеа да постигне само еден гол.

Дека нешто не е во ред се согласи и легендарниот Рој Кин, кој како стручен коментатор беше многу груб за играта на Норвежанецот против Арсенал.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


“Ова беше многу лошо. Неговата генерална игра е многу слаба. Пред голот тој е најдобар во светот, но генерално е многу лош. Неговата игра е на ниво на играч од англиската четврта лига. Тој мора да се подобрува во текот на следните години и тој ќе се подобри, но мора да работи на тоа што е можно поскоро“, рече Кин.

„Не се согласувам со Кин, апсолутно не. Тоа би било како јас да кажам дека е тренер за втора или трета лига. Халанд е најдобриот напаѓач во светот. Минатата година ни помогна да освоиме сè. Не е негова вина што не создаваме доволно во нападот. Изненаден сум што критиките доаѓаат од поранешните играчи. Нивната меморија брзо избледува“, изјави Гвардиола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…