Дома Фудбал Англија Гвардиола: Де Брујн е најдобар играч за врска во светот

Гвардиола: Де Брујн е најдобар играч за врска во светот

Пеп Гвардиола е воодушевен од игрити на Кевин де Брујн и не штедеше комплименти кога е Белгиецот во прашање.

Гвардиола е секогаш одмерен во изјавите, но овој пат истакна дека Де Брујн е најдобар играч за врска во светот.

„Кевин е многу добар. Има нешто уникатно. Тој многу добро се движи низ полето и има добра прегледност. Покрај тоа, Кевин има карактер, тој реализира четири пенали во низа откако не можевме да постигнеме гол од белата точка долго време. Де Брујн е најдобриот играч од средниот ред во светот во моментов, но тој може да стане уште подобар и знае како да го стори тоа“, истакна Гвардиола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Дел Пиеро: Пирло има се што треба да биде подобар од Зидан

Зинедин Зидан во првите две ипол сезони како тренер освои три титули во Лигата на шампиони…