Дома Фудбал Германија Во Бундес лигата тренира само еден клуб, но по специјални услови

Во Бундес лигата тренира само еден клуб, но по специјални услови

Поради опасноста од коронавирусот фудбалот во Европа запре. Прекинати се националните натпреварувања (Се игра само во Белорусија), но и Лигата на шампионите и Лигата на Европа.

Бундес лига одоложеваше, но од 13. март и официјално беше прекинато и ова првенство. Сега пристигнуваат вести дека Лајцпиг е првиот тим од германската најсилна конкуренција кој одлучил да им се врати на тренинзите.

Клубот од Саксонија сепак не препушти ништа на случајноста, па направен план како да се минимизира ризикот од ширење на коронавирусот.

„Кикер“ пишува дека во тренинг кампот на Лајпциг започнало да се работи во специјални услови. Се работи во мали групи и во текот на тренингот нема физички контакт. Освен тоа обезбедена е посебна соблекувална за секој играч.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

СЕДИ ДОМА И ПОТСЕТИ СЕ: Легендарни дуели од Премиер лигата (видео)

Во време кога има недостаток на спортски настани, а и препораките се да седиме дома, добро…