Дома Останати Кошарка НБА Видео: Голден Стејт на тронот, Дурент МВП

Видео: Голден Стејт на тронот, Дурент МВП

Кошаркарите на Голден Стејт ја одбранија титулата во НБА лигата, откако во финалето супериорно со 4:0 го победија Кливленд.

Четвртиот натпревар одигран на теренот, на Кливленд, Вориорс го добија убедливо со 108:85, а клучна беше третата четвртина.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Вориорс ја освоијата шестата титула во историјата на франшизата и станаа деветтиот тим во НБА историјата што до шампионскиот прстен стигнал без пораз.

Исто како и лани МВП наградата, за најдобар играч во финалето, ја доби крилниот играч на Голден стејт, Кевин Дурент.

За најдобриот играч на Кливленд Леброн Џејмс, кој можеби го одигра последниот меч во дресот на Кавалирс, ова беше шестти пораз во финалните натпревари, а четврти со Кливленд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Во НБА ќе има нов шампион: Јокиќ и Денвер елиминирани!

НБА лигата ќе добие нов шампион, ова стана јасно откако изминатата вечер Минесота го совла…