Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Веќе се знаат петмината „пеналџии“ за Италија ако ги има вечерва против Австрија

Веќе се знаат петмината „пеналџии“ за Италија ако ги има вечерва против Австрија

Кога се ќе се собере Италија можеби нема некоја добра статистика со изведувањето на пенали, меѓутоа во последниот милениум работите на големите натпреварувања малку се променија.

Италијаните се сеќаваат како ја победија Холандија во полуфиналето на Еуро 2000, тука секако е и финалето на Светското првенство во 2006 година кога по пенал рулетот ја совладаа Франција и станаа светски шампион.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Медиумите во Италија објавија дека Роберто Манчини веќе ги избрал фудбалерите кои ќе ги изведуваат ударите од белата точка ако дојде до такво нешто. Според нивните информации пеналџиите за Италија ќе бидат: Жоргињо, Имобиле, Ачерби, Бонучи и Берарди.

Натпреварот помеѓу Италија и Австрија се игра вечерва од 21:00 часот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Пиоли: Одиме да ја освоиме Лига Европа

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, вели дека неговите играчи и натаму се во трка да го осво…