Дома Фудбал Англија ВАР до сега исправил 15 грешки во Премиер лигата

ВАР до сега исправил 15 грешки во Премиер лигата

Премиер лигата за прв пат оваа сезона воведе ВАР технологија и тоа се покажа како вистински погодок, исто како и во другите европски шампионати.

Имено, ВАР до сега 15 пати интервенирал да ги исправи грешките на судиите во Премиер лигата, а последен пат тоа се случи на натпреварот Вест Хем – Кристал Палас.

Палас победи на гостувањето со 1:2, а спорен беше токму победоносниот гол на Џордан Ају, кој најпрво беше поништен поради офсајд, но после интервенција на ВАР беше донесена правилна одлука и голот беше признат.

Ова беше четврта ситуација на признавање на гол после интервенција на ВАР. Вкупно 475 случаи минале на проверка на ВАР од почетокот на сезоната, односно 6 ситуации на меч.

Опшатата оценка на судиската асоцијација е дека ВАР до сега работи со голем успех во Премиер лигата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Нема нов договор за Рамос – Реал го пушта да си оди

Ќе поставува ли Реал Мадрид според клупските правила и кога е Серхио Рамос во прашање? На …