Дома Фудбал Англија Бум од Островот: Англичаните откриваат кога Гвардиола ќе замине од Манчестер Сити!?

Бум од Островот: Англичаните откриваат кога Гвардиола ќе замине од Манчестер Сити!?

Пеп Гвардиола (53) го предводеше Манчестер Сити до уште една шампионска титула, шеста за клубот во последните седум години и четврта во низа.

Но, набрзо по прославата тој даде изјава со која најави дека е поблиску до заминување.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


„Реалноста е дека поблиску сум до заминување отколку да останам. Зборував со клубот и сега чувствувам дека сакам да останам. Останувам следната сезона, тоа е сигурно. Но во текот на сезоната ќе разговараме. Овде сум во клубот осум, девет години… Ќе видиме што ќе биде понатаму“, рече Гвардиола.

„Дејли Мејл“ сега како дополнување на ова открива кога би можело да дојде до заминување на шпанскиот стратег. Наводно тоа би се случи во јуни 2025 година.

Челниците на клубот се надеваат на поинаков расплет од приказната, но истовремено стравуваат дека ќе дојде до прекин на соработката.

Гвардиола го водеше Сити на 472 натпревари. Постигна рекорд од 349 победи, 57 нерешени и 66 порази, а со клубот освои се што требаше да се освои.

Шест пати беше шампион во Премиер лигата, а во сезоната 2022/23. тој му го донесе и првиот трофеј на клубот во Лигата на шампионите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …