Дома Останати Борко и донесе победа на Барса

Борко и донесе победа на Барса

Барселона славеше над Фленсбург 28-27 во дерби мечот од третото коло, во А групата, во ракометната Лига на шампиони и по три кола има максимален учинок.

Каталонците од почетокот го контролираа мечот, дополнителна сигурност им внесе Борко Ристовски, кој блескаше на голот.


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Два гола предност имаше Барса по првиот дел, во 40-та минута разликата беше четири гола, но Фленсбург успеа да се врати на гол негатива. Но поради техничките грешки не успеа да направи целосен пресврт.

Томас Могесен во последните два напади на Фленсбург направи две грешки. По првата негова грешка Барселона не успеа да отвори контранапад, а потоа Андерсон го одбрани ударот на Лазаров од девет метри.

Последниот напад Фленсбург не успеа да го организира бидејќи Могесен едноставно им ја врачи топката на противничките играчи.

Ристовски ја предводеше Барселона со 19 одбрани, а меѓу стрелците се истакна Ѓалуз со осум голови. Кире Лазаров постигна четири гола, но со лош процент на реализација, тој потроши 12 топки.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Алкараз со пресврт до ново финале на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ќе ја брани титулата на Вимблдон, откако по пресврт го со…