Дома Фудбал Англија Битка вредна 170 милиони фунти: Два клуба со богата историја играат за место во Премиер лигата!

Битка вредна 170 милиони фунти: Два клуба со богата историја играат за место во Премиер лигата!


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Денес во Англија не се играат натпревари од Премиер лигата, а целото внимание е насочено кон натпреварот „Вембли“ по кој ќе го дознаеме новиот премиерлигаш.

За место во Премиер лигата од 17:45 часот ќе се борат Ковентри и Лутон. Како што е познато овој натпревар го носи и епитетот најскап затоа што победникот добива најмалку 170 милиони фунти во следните три сезони.

Ковентри и Лутон се два стари клубови со богата историја, но во еден момент од своето постоење беа и петолигаши, сега 90 минути ги делат од влез во друштвото на најдобрите. Ковентри во 1987 година го освои ФА Купот, но во Премиер лигата не играл повеќе од 20 години.

Лутон го освоил Лига купот во 1988 години, а никогаш не играл во Премиер лигата од кога се игра во ваков форма. Лутон испадна во 1992 година од првата англиска лига и од тогаш не се врати.

Во сезоната 2017/2018 двата клуба играа во четвртата лига, па заедно напредуваа два ранга погоре и во 2020 година стигнаа до Чемпионшиш. Сезонава во двата меѓусебни натпревари одиграа реми 1:1 и 2:2.

Без разлика кој тим и да победи ќе биде интересно да се гледа наредната сезона во Премиер лигата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Баерн Минхен лесно ја…