Дома Фудбал Беше планетарна фудбалска ѕвезда. Сега на 31 година се враќа од каде што почнал?

Беше планетарна фудбалска ѕвезда. Сега на 31 година се враќа од каде што почнал?

ВАСКО ДА ГАМА е заинтересиран за позајмица на Филипе Кутињо (31), со тоа што договорот би вклучувал откупна обврска од пет до седум милиони евра, објави бразилски ТНТ Спортс.

Кутињо е играч на Астон Вила до летото 2026 година, но тренерот на англискиот клуб Унаи Емери не смета на бразилскиот напаѓач, кој замина на позајмица во Ал Духаил во Катар и таму одигра 22 натпревари во тековната сезона и запиша шест гола и три асистенции.


Мбапе со маска на победа против Холандија! ↓↓↓


Доколку потпише за Васко де Гама, Кутињо би се вратил во клубот во кој ја започна својата сениорска кариера. Според податоците на Трансфермаркт, тој од 2008 до 2010 година забележа 19 настапи за бразилскиот тим, а потоа замина во Интер во трансфер вреден 3,8 милиони евра.

Најдобрите денови во кариерата ги помина во Ливерпул од 2013 до 2018 година, по што Барселона како една од најголемите фудбалски ѕвезди во тоа време го купи за 135 милиони евра, со што стана најскапиот играч во историјата на клубот.

Сепак, Кутињо не успеа да ја оправда огромната сума. Одигра 106 натпревари, постигна 25 и асистирапе за 14 гола за Каталонците, кои го испратија на позајмица во Баерн и Астон Вила. Потоа Вила во 2022 година го купија за 20 милиони евра.

Во својата досегашна кариера има освоено десет клупски трофеи. Тој собра 68 настапи и 21 гол за бразилската репрезентација со која ја освои Копа Америка во 2019 година. Трансфермаркт неговата вредност ја проценува на 7,5 милиони евра, додека највисока била во октомври 2018 година, која изнесувала 150 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Дерби на денот: Ќе се загинат ли „петлите“ меѓу „лалињата“?

Европското првенство е во полн ек, а денес се игра дербито во Групата Д помеѓу селекциите …