Дома Топ вести Бенфика, Атлетико и Јувентус заработиле најмногу од трансфери во последната деценија

Бенфика, Атлетико и Јувентус заработиле најмногу од трансфери во последната деценија

Португалскиот гигант Бенфика во последната деценија оствари огромна заработка од трансфери.

Бенфика во овој период годишно во просек заработувала по 100 милиони евра, а најскап трансфер е оној на Жоао Феликс во Атлетико Мадрид за сума од 126 милиони евра.

Зад Бенфика од продажби најмногу заработил Атлетико Мадрид, дури 953 милиони евра. На третата позиција на оваа листа е италијанскиот шампион Јувентус кој во последните години навистина добро работеше на трансфер пазарот.

Во топ 5 се уште Челзи и Монако. Монако на листата високо котира најмногу поради големиот трансферн а Килијан Мбапе во ПСЖ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Адеми испиша историја: Играч со најмногу настапи за Динамо во Европа

Македонскиот фудбалски репрезентативец и капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми синоќа вле…