Дома Топ вести БЕЗ МНОГУ ПРОМЕНИ: Вака ќе изгледа Арсенал со Емери

БЕЗ МНОГУ ПРОМЕНИ: Вака ќе изгледа Арсенал со Емери

0

Премиерлигашот Арсенал од вчера официјално започна нова ера која ќе ја предводи шпанскиот стратег, Унаи Емери.

После цели 22 години „топџиите“ го сменија кормиларот и со Унаи Емери ќе тргнат во поход кон нови успеси.

Англиските медиуми пренесуваат дека шпанскиот стратег нема да прави големи промени во тимот и дека ќе донесе две до три засилувања ова лето.

На голот и наредната сезона со сигурност ќе биде Петр Чех, а планот на Емери е да донесе еден врвен дефанзивец. Единствената измена во одбраната би требало да биде Сократис Папастатопулос, кој е блиску до трансфер на „Емирати“.


Следете го Sportski.mk и на


Во средниот ред не се очекуваат многу измени, бидејќи Хенрих Мкитаријан е еден од новите играчи во клубот, а Арон Рамзи и Месут Озил имаат долгогодишни договори. Единствено име кое веројатно ќе биде заменето во стартниот состав е Гранит Џака, а на неговото место би требало да пристигне Стивен Нзонзи, кој е еден од омилените играчи на Емери од деновите во Севиља.

Нападот ќе го предводи Обамејанг, тука се уште Лаказет и Велбек, па Емери единствено може да донесе само еден крилен напаѓач.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Се појави нова опција за Барселона – Дејан Ловрен?

Барселона има проблем со одбраната и во јануари во Каталонија ќе мора да биде доведен дефа…