Дома Фудбал Останато Бегството од манистир, најголемиот порок, левакот Калстром – ова се најлудите изјави на Ќиро Блажевиќ

Бегството од манистир, најголемиот порок, левакот Калстром – ова се најлудите изјави на Ќиро Блажевиќ


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓„Тренерот над сите тренери“ како што многумина го нарекуваа почина на ден пред неговиот 88. Роденден.

Никогаш не беше тајна дека неостварена желба му остана клупата на Црвена Звезда, а низ кариерата Блажевиќ знаеше даде многу изјави кои го привлекуваа вниманието на новинарите и јавноста.

Сега ќе се потсетиме на некои од неговите најпознати:

За време на првото полувреме од натпреварот помеѓу Шведска и Англија за Калстром изјави: „Тој е толку многу левак што десната нога ја користи само за влегување во автобус“.

„6:0 е голем резултат, но тоа ќе се издржи, 7:0 е посебна бламажа“, изјави после победата на Аргентина над Србија и Црна Гора.

Откако Хрватска во 1998 година ја освои бронзата на Светското првенство, навивачите почнаа да му скандираат „Ќиро мајсторе“, а тој одговори: Мило ми е што повеќе не сум хомоcекcyалец.

„Најголем порок ми е пи*ката. Ва*ината да биде малку културен. Поради неа војни се воделе, глави се губеле. Додека не дојдете до тоа парче месо, човекот полудува. По конзумацијата обично се покајува. Затоа настана и онаа народната „после е*ење нема каење“.

Приказната за неговата бегство од манастир.

„Мајка ми сакаше да бидам свештеник. Ја послушав и отидов во манастир. Таму сретнав една преубава сестра, се викаше Аурора. Секогаш кога ја гледав „хашамигата“ (асоцијација за машкиот полов орган) во ист момент скокнуваше. Си кажав себе си, Ќиро ова не е за тебе, мораш да се паpиш гледајќи во очи, а не смееш да е*еш. Побегнав од манастирот“.

Уште изјави од легедата на хрватскиот фудбал можете да прочитате – ТУКА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кристијано …