Дома Трансфер зона Барселона нема да може да купува во јануари

Барселона нема да може да купува во јануари

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, откри дека клубот нема да смее да ангажира нови играчи во јануарскиот преоден рок поради правилата за финансискиот фер-плеј на Ла Лига.


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Лапорта сепак уверува дека оваа сезона се очекувани приходи од 1,23 милијарди евра и проектиран профит од 274 милиони евра.

Моравме да направиме некои тешки, непопуларни потези. Тоа беа економските операции кои го спасија клубот од пропаст. Сега сме во фаза на опоравување и наскоро ќе застанеме на нозе. Очекувам добивка од околу 270 милиони евра, но и покрај тоа, според правилата за финансиски фер-плеј на шпанската лига, не можеме да донесеме нови играчи. Односно не можеме да ги регистрираме“, изјави Лапорта.

Лапорта додаде дека Барселона треба да генерира повеќе приходи и да ги намали трошоците. Сепак, тој инсистираше на тоа дека финансискиот фер-плеј во Ла Лига треба да биде пофлексибилен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Ливерпул се вклучи во трката за Гакпо

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Манчестер Јунајт…