Дома Фудбал Лига на шампиони Барселона на денешен ден последен пат играше полуфинале во ЛШ – од тогаш ништо не исто!

Барселона на денешен ден последен пат играше полуфинале во ЛШ – од тогаш ништо не исто!

Барселона има шанса да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите за прв пат по точно пет години.

На 16. април 2019 година Барселона последен пат играше помеѓу најдобрите четири во Европа. Таа вечер избраниците на Ернесто Валверде гостуваа на Манчестер Јунајтед. Првиот натпревар Барселона го доби со 1:0, а вториот со 3:0.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


На тој од досегашните членови на Барселона настапија само Тер-Штеген и капитенот Серхи Роберто, кој вечерва ќе биде суспендиран поради жолти картони.

Во превод, ништо не е исто во Барселона. Тимот толку многу се промени во овие пет години, а Чави е дури третиот тренер по Ернесто Валверде, по Кике Сетиен и Роналд Куман.

Барселона освен што не блескаше во Лигата на шампионите, се посрамоти и во Лигата на Европа, каде во 2022 година беше елиминирана од Ајнтрахт, а во 2023 не успеа да го помине Јунајтед.

Пет години подоцна, точно на 16 април, Барса во сосема поинаков тим конечно го брка тоа место во полуфиналето на Лигата на шампионите. Вака изгледаше составот кој последен пат се пласираше во полуфиналето:

Тер Штеген, Роберто, Пике, Ленгле, Алба, Бускетс, Ракитиќ, Артур, Меси, Кутињо, Суарез. Од клупата шанса добија Нелсон Семедо, Осман Дембеле и Артуро Видал.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Историјата е испишана: Леверкузен влезе во друштво на Јувентус, Милан и Арсенал

Баер Леверкузен денес во последното коло славеше победа од 2:1 против Агусубург и така ост…