Дома Фудбал Останато Ајакс го суспендираше генералниот директор поради бизарна причина

Ајакс го суспендираше генералниот директор поради бизарна причина

Надзорниот одбор на холандскиот фудбалски клуб Ајакс го суспендираше генералниот директор на клубот Алекс Крус поради наводно тргување со информации, соопштија денеска од клубот.

Ајакс изјави дека одлуката е донесена откако Надзорниот одбор дознал дека Крос купил 17.000 акции на Ајакс една недела пред да биде назначен за извршен директор на 2. август 2023 година, што укажува на тргување со информации, што е кривично дело.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


“Ова е многу штетно за клубот. Времето на неговото купување на акции укажува на тргување со информации. Надзорниот одбор заклучи дека позицијата на Крус како директор е неодржлива”, изјави претседателот на надзорниот одбор, Мајкл Ван Праг.

Надзорниот одбор ќе ги преземе должностите и одговорностите на Крус.

Од Ајакс изјавија и дека во најкраток можен рок ќе се одржи вонредно акционерско собрание на кое ќе се сослушаат акционерите за разрешувањето на Крус, а потоа Надзорниот одбор ќе одлучи за прекин на соработката.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Пиоли заминува, Милан спреми список од три имиња

Tимот на Милан нема баш најдобри резултати сезонава, па поради тоа започнува да се тресе и…