Дома Фудбал Анчелоти ја сака Златната топка за Крос, а Марка вели: Дајте му Нобелова!

Анчелоти ја сака Златната топка за Крос, а Марка вели: Дајте му Нобелова!

ТОНИ КРОС (34) е во нешто слична позиција како Лука Модриќ. Тој е генијалец, уникатен фудбалер и легенда на Реал, со кој освои се.

Но, тој е на крајот од договорот и во години кои, барем на хартија, не се најдобри. Секако, Крос е четири години помлад од Модриќ и во клубот е две години помалку од него. Сепак, како и Модриќ, договорот со Реал му завршува за месец и половина, а се уште не му е понуден нов.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Kрос синоќа настапи и против Алавес во победата на Реал од 5:0, а на графиката се гледа што направи за само 72 минути. По феноменалниот настап му се поклонија тренерот и најследените шпански спортски медиуми.

Карло Анчелоти на прашањето дали Крос треба да ја освои Златната топка одговори вака: „Да, и јас би сакал, но нема да се случи. Но… Се е можно. Ако ја освои Лигата на шампионите со Реал а потоа и ЕП со Германија, тој може да се бори за Златната топка“.

Марка има статија под наслов „Измисли Нобелова награда за фудбал и дај му ја на Тони Крос!“, која гласи: „Бидејќи никогаш нема да му биде доделена Златната топка, треба да се измисли Нобеловата награда за фудбал и да му се додели на Тони Крос.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …